1 Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia 2:26:53
2 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
3 Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice
4 Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta
5 Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club
6 Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta
7 Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team
8 Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team
9 Matnur (Ina) D.I. Jogjakarta
10 Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
11 Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
12 Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia
13 Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
14 Mohammed Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Cycling Team
15 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
16 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
17 Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
18 Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice
19 Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team
20 Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
21 Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta
22 Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team
23 Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
24 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
25 Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
26 Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice
27 Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut
28 Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
29 Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung
30 Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team
31 Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
32 Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club
33 Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
34 Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team
35 Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team
36 Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
37 Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
38 Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta
39 Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team
#VALUE! 41 Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia
42 Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
43 Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
44 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
45 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team
46 Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
47 Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
48 Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta
49 Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team
50 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team
51 Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut
52 Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
53 Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team
54 Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut
55 Parno (Ina) Customs Cycling Club
56 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
57 Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team
58 Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
59 Jin Woo Yoo (Kor) Korean National Team
60 Roman Krasilnikow (Rus) Poligon Sweet Nice
61 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
62 Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team
63 Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
64 Kazuki Aoyonagi (Jpn) Japan National Team
65 Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta
66 Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice
67 Seong Ho Lee (Kor) Korean National Team
68 Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team
69 Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut
70 Ramin Mehra Bani Azar (Iri) Azad University Iran Pro Team
71 Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung
72 Tomas Martinez (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
73 Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut 0:00:11
74 Amir Zargari (Ira) Azad University Iran Pro Team 0:01:00
75 Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team 0:03:23
76 Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia 0:05:07
77 Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team
78 Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia
79 Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team
80 Kwang Min Cho (Kor) Korean National Team
81 Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team
82 Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:13:58
83 Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team 0:15:13
84 Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
85 Memet Bachtiar (Ina) Bbc Kota Bandung
Points 1 Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang 5 pts
2 Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club 3
3 Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team 2
4 Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team 1
Mountains 1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 3 pts
2 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team 2
3 Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team 1
4 Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta 1
5 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team 1
6 Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club 1
Teams 1 D.I. Jogjakarta 7:20:39
2 United Bike Kencana Kota Malang
3 Tabriz Petrochemical Team
4 Poligon Sweet Nice
5 Bintang Kranggan Cycling Club
6 Araya Indonesia
7 Malaysian National Cycling Team
8 Customs Cycling Club
9 Putra Perjuangan Kota Bandung
10 Philippine Lpgma Cycling Team
11 Japan National Team
12 Plan B Racing Team
13 Road Bike Philis-7
14 Dodol Picnic Garut
15 Azad University Iran Pro Team
16 Korean National Team
17 BBC Kota Bandung 0:15:13
General Classification 1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 2:41:47
2 Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team 0:00:06
3 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
4 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
5 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
6 Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team 0:00:34
7 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team
8 Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team
9 Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team 0:00:41
10 Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team 0:01:08
11 Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team
12 Kazuki Aoyonagi (Jpn) Japan National Team
13 Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team 0:01:09
14 Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team
15 Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team
16 Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team 0:01:14
17 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team
18 Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta 0:01:20
19 Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta
20 Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta
21 Matnur (Ina) D.I. Jogjakarta 0:01:22
22 Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice 0:01:23
23 Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta 0:01:24
24 Roman Krasilnikow (Rus) Poligon Sweet Nice 0:01:27
25 Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice
26 Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang 0:01:31
27 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang 0:01:34
28 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
29 Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
30 Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
31 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team
32 Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club 0:01:39
33 Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
34 Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
35 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
36 Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
37 Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team 0:01:40
38 Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
39 Tomas Martinez (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
40 Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club 0:01:41
41 Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club
42 Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
43 Parno (Ina) Customs Cycling Club
44 Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut 0:01:46
45 Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut
46 Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut
47 Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia 0:01:47
48 Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung 0:01:48
49 Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice 0:01:51
50 Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team 0:01:53
51 Mohammed Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Cycling Team
52 Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team
53 Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia 0:01:57
54 Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
55 Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia
56 Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
57 Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
58 Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut
59 Jin Woo Yoo (Kor) Korean National Team
60 Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut
61 Seong Ho Lee (Kor) Korean National Team
62 Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:02:02
63 Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
64 Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
65 Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
66 Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice 0:02:18
67 Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team 0:02:20
68 Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta 0:02:21
69 Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta
70 Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team 0:02:34
71 Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team 0:02:40
72 Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung 0:02:56
73 Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung
74 Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team 0:05:13
75 Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team 0:07:00
76 Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia 0:07:04
77 Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia
78 Kwang Min Cho (Kor) Korean National Team
79 Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team 0:07:55
80 Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team
81 Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:16:09
82 Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team 0:17:05
83 Memet Bachtiar (Ina) Bbc Kota Bandung 0:18:09
84 Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team 0:18:49
85 Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team 0:31:06
Teams Classification 1 TABRIZ PETROCHEMICAL TEAM TPT 7:35:39
2 AZAD UNIVERSITY IRAN PRO TEAM AZD 0:00:28
3 JAPAN NATIONAL TEAM JPN 0:01:02
4 PLAN B RACING TEAM PLB 0:01:03
5 D.I. JOGJAKARTA 0:01:14
6 POLIGON SWEET NICE 0:01:21
7 UNITED BIKE KENCANA KOTA MALANG 0:01:28
8 PUTRA PERJUANGAN KOTA BANDUNG 0:01:33
9 ROAD BIKE PHILIS-7 ELEVEN RACING TEAM 0:01:34
10 CUSTOMS CYCLING CLUB 0:01:35
11 DODOL PICNIC GARUT 0:01:40
12 MALAYSIAN NATIONAL CYCLING TEAM MAS 0:01:47
13 ARAYA INDONESIA 0:01:51
14 PHILIPPINE LPGMA CYCLING TEAM PLM
15 KOREAN NATIONAL TEAM KOR
16 BINTANG KRANGGAN CYCLING CLUB 0:01:56
17 BBC KOTA BANDUNG 0:18:03
18 GIANT DKI JAKARTA 17:35:22
19 KUTAI TIMUR CYCLING TEAM 17:46:03
Points Classification 1 Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang 5 pts
2 Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club 3
3 Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team 2
4 Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team 1
Mountains Classification 1 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 8 pts
2 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team 6
3 Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team 5
4 Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta 3
5 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team 2
6 Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club 1