1 Marcel Kittel (Ger) German National Team 9.18.31
2 Morten Reckweg (Den) Danish National Team 0.57
3 Tejay Vangarderen (USA) USA National Team 1.05
4 Niki Ostergaard (Den) Danish National Team 1.07
5 Blaz Jarc (Slo) Slovenian National Team 1.15
6 Marcello Franzini (Ita) Italian National Team 1.18
7 Maurice Vrijmoed (Ned) Dutch National Team 1.28
8 Tony Gallopin (Fra) French National Team 1.30
9 Siarhei Papok (Blr) Belarusian National Team 1.46
10 Sten Stenersen (Nor) Norwegian National Team 1.47
11 Felix Schafermeier (Ger) Nordrhein Westfalen 1.59
12 Etienne Pieret (Fra) French National Team 2.24
13 Olivier Giesecke (Ger) German National Team 2.26
14 Ronan Van Zandbeek (Ned) Dutch National Team 2.30
15 Thomas Bertolini (Ita) Italian National Team 2.38
16 Michael Weight (Ger) German National Team 2.52
17 Ole Haavardsholm (Nor) Norwegian National Team 2.57
18 Rasnus Guldhammer (Den) Danish National Team 3.24
19 Jetse Bol (Ned) Dutch National Team 3.26
20 Patrick Nuber (Ger) German National Team 3.38
21 Kirill Baranov (Rus) Russian National Team 3.47
22 Sondre Sortveit (Nor) Norwegian National Team 3.49
23 Lars Vierbergen (Ned) Dutch National Team 3.58
24 Nicolas Olesen (Den) Danish National Team 4.05
25 Micro Saggiorato (Swi) Swiss National Team 4.07
26 Roman Maximov (Rus) Russian National Team 4.09
27 Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team 4.12
28 Juraj Sagan (Svk) Slovakian National Team 4.36
29 Blaz Furdi (Slo) Slovenian National Team 4.42
30 Nicolas David (Fra) French National Team 4.47
31 Daniel Hengeller (Swi) Swiss National Team 4.55
32 Jean Luc Fernandez (Fra) Bouches Du Rhone 5.00
33 Pierre Bourlot (Fra) Rhone Alpes 5.03
34 Marko Kump (Slo) Slovenian National Team 5.15
35 Raymond Kreder (Ned) Dutch National Team 5.18
36 Maxim Pokidov (Rus) Russian National Team 5.19
37 Benjamin Cujnik (Slo) Slovenian National Team 5.19
38 Marek Canecky (Svk) Slovakian National Team 5.48
39 Janis Alksnis (Lat) Latvian National Team 6.17
40 Matej Vysna (Svk) Slovakian National Team 6.41
41 Jens Grewe (Ger) Nordrhein Westfalen 6.51
42 Tom Kohn (Lux) Luxembourg National Team 6.58
43 Anders Lund (Nor) Norwegian National Team 7.02
44 André Ferreira (Por) Os Rapiocantes 7.46
45 Guilherme Lourenco (Por) Os Rapiocantes 8.14
46 Pawel Charucki (Pol) Polish National Team 8.30
47 Markus Schweizer (Swi) Swiss National Team 8.35
48 Fabio Coelho (Por) Os Rapiocantes 8.41
49 Peter Salon (USA) USA National Team 8.42
50 Yannick Stoltz (Lux) Luxembourg National Team 9.09
51 Alexander Petrovsky (Rus) Russian National Team 9.15
52 Romain Cherruault (Fra) Roche Sur Yon 9.19
53 Artem Zhuravlev (Rus) Russian National Team 9.35
54 Inguss Eislers (Lat) Latvian National Team 9.47
55 Sylvain Greiner (Fra) French National Team 10.02
56 Sylwester Janiszewski (Pol) Polish National Team 10.46
57 Julien Chausson (Fra) Bouches Du Rhone 10.47
58 Martin Mahdar (Svk) Slovakian National Team 10.55
59 Frank Lutters (Ger) Nordrhein Westfalen 11.02
60 Marat Mukhametzaynov (Uzb) Uzbekistan National Team 11.08
61 Grzegerz Pawlak (Pol) Polish National Team 11.09
62 Reinis Andrijanovs (Lat) Latvian National Team 11.10
63 Guillaume Cochonneau (Fra) Bouches Du Rhone 11.13
64 Nicolas Galvez (Fra) Rhone Alpes 11.35
65 Michael Gasperin (Fra) Rhone Alpes 11.38
66 Diogo Nunes (Por) Os Rapiocantes 11.38
67 Rick Anderson (Swe) Swedish National Team 12.13
68 Yarosv Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team 12.24
69 Cody O'reilly (USA) USA National Team 12.54
70 Vitali Kuprazhkin (Blr) Belarusian National Team 13.23
71 Florian Allaizeau (Fra) Roche Sur Yon 13.32
72 Sylvain Walet (Fra) Bouches Du Rhone 14.51
73 Romain Vanderbiest (Fra) Rhone Alpes 15.23
74 Jesper Morkov (Den) Danish National Team 15.54
75 Jean Lou Paiani (Fra) Rhone Alpes 16.08
76 David Hesselbarth (Ger) German National Team 16.30
77 Fabien Husson (Fra) Lorraine 16.45
78 Bartlomiej Krezalek (Pol) Polish National Team 16.56
79 Ismail Karimov (Uzb) Uzbekistan National Team 19.41
80 Mathieu Bernaudeau (Fra) Roche Sur Yon 19.50
81 Alexander Kruger (Ger) Nordrhein Westfalen 19.57
82 Dominik Ivo (Ger) Nordrhein Westfalen 20.17
83 Joel Zangerle (Lux) Luxembourg National Team 20.18
84 Pierre Felrath (Fra) Lorraine 20.51
85 Simon Garnier (Fra) Roche Sur Yon 21.24
86 Maksim Kumilevski (Blr) Belarusian National Team 21.26
87 Anaël Aubry (Fra) Lorraine 21.27
88 Marek Grman (Svk) Slovakian National Team 23.09
89 Tamas Iszkadi (Hun) Hungarian National Team 23.46
90 Pit Losch (Lux) Luxembourg National Team 25.13
91 Daniel Devai (Hun) Hungarian National Team 28.11
92 Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan National Team 28.26
93 Dominique Stark (Swi) Swiss National Team 30.07
94 Maryan Petitjean (Fra) Lorraine 33.58
95 Cédric Volodimer (Fra) Lorraine 35.17
96 Dawid Patynski (Pol) Polish National Team 39.01
97 Kévin Rinaldi (Fra) Bouches Du Rhone 39.24
Points classification
1 Blaz Furdi (Slo) Slovenian National Team 51 pts
2 Siarhei Papok (Blr) Belarusian National Team 41
3 Juraj Sagan (Svk) Slovakian National Team 32
4 Niki Ostergaard (Den) Danish National Team 30
5 Blaz Jarc (Slo) Slovenian National Team 28
6 Marko Kump (Slo) Slovenian National Team 28
7 Marcel Kittel (Ger) German National Team 27
8 Morten Reckweg (Den) Danish National Team 27
9 Sten Stenersen (Nor) Norwegian National Team 27
10 Maurice Vrijmoed (Ned) Dutch National Team 26
11 Ronan Van Zandbeek (Ned) Dutch National Team 25
12 Olivier Giesecke (Ger) German National Team 21
13 Etienne Pieret (Fra) French National Team 20
14 Fabio Coelho (Por) Os Rapiocantes 20
15 Tony Gallopin (Fra) French National Team 17
16 Artem Zhuravlev (Rus) Russian National Team 16
17 Maxim Pokidov (Rus) Russian National Team 14
18 Marcello Franzini (Ita) Italian National Team 12
19 Thomas Bertolini (Ita) Italian National Team 12
20 Patrick Nuber (Ger) German National Team 10
21 Benjamin Cujnik (Slo) Slovenian National Team 10
22 Reinis Andrijanovs (Lat) Latvian National Team 9
23 Felix Schafermeier (Ger) Nordrhein Westfalen 8
24 David Hesselbarth (Ger) German National Team 8
25 Tejay Vangarderen (USA) USA National Team 7
26 Rasnus Guldhammer (Den) Danish National Team 6
27 Raymond Kreder (Ned) Dutch National Team 6
Mountains classification
1 Siarhei Papok (Blr) Belarusian National Team 36 pts
2 Morten Reckweg (Den) Danish National Team 17
3 Artem Zhuravlev (Rus) Russian National Team 13
4 David Hesselbarth (Ger) German National Team 13
5 Felix Schafermeier (Ger) Nordrhein Westfalen 13
6 Tony Gallopin (Fra) French National Team 10
7 Niki Ostergaard (Den) Danish National Team 8
8 Fabio Coelho (Por) Os Rapiocantes 7
9 Blaz Furdi (Slo) Slovenian National Team 6
10 Maxim Pokidov (Rus) Russian National Team 5
11 Sylvain Greiner (Fra) French National Team 5
12 Ronan Van Zandbeek (Ned) Dutch National Team 5
13 Marko Kump (Slo) Slovenian National Team 4
14 Maurice Vrijmoed (Ned) Dutch National Team 3
15 Jens Grewe (Ger) Nordrhein Westfalen 3
16 Juraj Sagan (Svk) Slovakian National Team 2
17 Tejay Vangarderen (USA) USA National Team 1
18 Etienne Pieret (Fra) French National Team 1
19 Kirill Baranov (Rus) Russian National Team 1
20 Roman Maximov (Rus) Russian National Team 1
21 Dawid Patynski (Pol) Polish National Team 1
22 Rasnus Guldhammer (Den) Danish National Team
23 Olivier Giesecke (Ger) German National Team
Sprints classification
1 Romain Vanderbiest (Fra) Rhone Alpes 23 pts
2 Artem Zhuravlev (Rus) Russian National Team 13
3 Sylvain Greiner (Fra) French National Team 13
4 Siarhei Papok (Blr) Belarusian National Team 11
5 Felix Schafermeier (Ger) Nordrhein Westfalen 9
6 Niki Ostergaard (Den) Danish National Team 6
7 Morten Reckweg (Den) Danish National Team 5
8 Maxim Pokidov (Rus) Russian National Team 5
9 Jean Luc Fernandez (Fra) Bouches Du Rhone 4
10 André Ferreira (Por) Os Rapiocantes 4
11 Raymond Kreder (Ned) Dutch National Team 3
12 Blaz Furdi (Slo) Slovenian National Team 2
13 Marcel Kittel (Ger) German National Team 1
14 Tony Gallopin (Fra) French National Team 1
15 Etienne Pieret (Fra) French National Team 1
16 Fabio Coelho (Por) Os Rapiocantes 1
17 Michael Gasperin (Fra) Rhone Alpes 1
Teams classification
1 German National Team 28.00.52
2 Danish National Team 0.09
3 French National Team 0.50
4 Norwegian National Team 1.54
5 Dutch National Team 1.59
6 Slovenian National Team 5.08
7 Swiss National Team 5.59
8 Russian National Team 6.05
9 Slovakian National Team 11.48
10 Nordrhein Westfalen 11.50
11 Rhone Alpes 13.25
12 Latvian National Team 14.58
13 Os Rapiocantes 16.23
14 USA National Team 17.23
15 Bouches Du Rhone 19.56
16 Polish National Team 22.12
17 Belarusian National Team 26.52
18 Luxembourg National Team 27.16
19 Roche Sur Yon 34.06
20 Uzbekistan National Team 35.41
21 Lorraine 44.11 Sluiten