1 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women 2:42:30
2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
3 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team
4 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint
5 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products Uck
6 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
7 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women
8 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
9 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
10 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
11 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
12 Chloe Hosking (Aus) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
13 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
14 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
15 Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team
16 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
17 Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - Nederland Bloeit
18 Adriënne Snijder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
19 Hilde Van Slochteren (Ned) Restore Cycling Ladies Team
20 Nathalie Van Gogh (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
21 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl
22 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
23 Nina Kessler (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
24 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
25 Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products Uck
26 Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team
27 Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
28 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
29 Linda Villumsen (Den) Team Columbia - HTC Women
30 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
31 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
32 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
33 Eyelien Bekkering (Ned) Team Hitec Products Uck
34 Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team
35 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
36 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
37 Jessica Booth (GBr) British National Team
38 Rachel Neylan (Aus) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
39 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
40 Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
41 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam
42 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women
43 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
44 Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team
45 Vera Koedooder (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
46 Maria Luisa Calle Williams (Col) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
47 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
48 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
49 Elisabeth Aqudelo (Col) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
50 Adrie Visser (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
51 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
52 Emma Trott (GBr) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
53 Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
54 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:20
55 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia - HTC Women
56 Sigrid Kuizenga (Ned) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen 0:06:56
57 Irene Tesink (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
58 Marissa Otten (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force
59 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products Uck
60 Anne Eversdijk (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
61 Pippa Handley (GBr) Cycling Team Tubanters
62 Kimberly Van De Berg (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
63 Judith Visser (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
64 Madelene Olssen (Swe) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force
65 Susanne Van As (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
66 Bianca Van Den Hoek (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force
67 Jorinda De Heer (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
68 Amy Pieters (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
69 Marieke Van Nek (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
70 Linda Schepers (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
71 Imke Hartogs (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
72 Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl
73 Wilma Korevaar (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
74 Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
75 Winanda Spoor (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
76 Veronique Duivelshof (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
77 Silke Kogelman (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
78 Krista Meesterburrie (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
79 Marieke Den Otter (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
80 Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies Team
81 Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
82 Eshter Kortekaas (Ned) Restore Cycling Ladies Team
83 Amanda Bongaards (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
84 Eva Heijmans (Ned) Restore Cycling Ladies Team
85 Rosyida Dahlina (Ina) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
86 Corrine Hall (GBr) British National Team
87 Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
88 Samantha Van Steenis (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
89 Olivia Koster (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
90 Suzan Simons (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
91 Judith Jelsma (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
92 Joukje Braam (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
93 Sarah Reynolds (GBr) British National Team
94 Sofie Verdonck (Bel) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
95 Pascale Schnider (Swi) Cervelo TestTeam
96 Judith Helmink (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
97 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam
98 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam
99 Pelin Cizgin (Aut) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
100 Hielke Elferink (Ned) Cycling Team Tubanters
101 Emma Crum (NZl) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
102 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
103 Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
104 Claudia Meyer (Ger) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
105 Nathalie Joling (Ned) Cycling Team Tubanters 0:10:15
106 Moniek Tenniglo (Ned) Cycling Team Tubanters
DNF Aafke Eshuis (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
DNF Alike Haanstra (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force
DNF Annemarieke Bruinsma (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
DNF Kate Cullen (GBr) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
DNF Elke Riedl (Aut) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
DNF Lisanne Ottema (Ned) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
DNS Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi
Points 1 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women 25 pts
2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 20
3 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 16
4 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint 14
5 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products Uck 12
6 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 10
7 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women 9
8 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 8
9 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 7
10 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi 6
11 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 5
12 Chloe Hosking (Aus) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 4
13 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 3
14 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 2
15 Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team 1
Sprint 1 1 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 3 pts
2 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 2
3 Vera Koedooder (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team 1
Sprint 2 1 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3 pts
2 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 2
3 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 1
Young riders 1 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women 2:42:30
2 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
3 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
4 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
5 Chloe Hosking (Aus) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
6 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
7 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
8 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
9 Adriënne Snijder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
10 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl
11 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
12 Nina Kessler (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
13 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
14 Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products Uck
15 Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team
16 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
17 Jessica Booth (GBr) British National Team
18 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women
19 Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team
20 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
21 Emma Trott (GBr) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
22 Marissa Otten (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:06:56
23 Anne Eversdijk (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
24 Kimberly Van De Berg (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
25 Jorinda De Heer (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
26 Amy Pieters (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
27 Marieke Van Nek (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
28 Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
29 Winanda Spoor (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
30 Silke Kogelman (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
31 Marieke Den Otter (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
32 Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies Team
33 Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
34 Amanda Bongaards (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
35 Corrine Hall (GBr) British National Team
36 Samantha Van Steenis (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
37 Suzan Simons (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
38 Sarah Reynolds (GBr) British National Team
39 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam
40 Hielke Elferink (Ned) Cycling Team Tubanters
41 Emma Crum (NZl) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
42 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
43 Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
44 Nathalie Joling (Ned) Cycling Team Tubanters 0:10:15
45 Moniek Tenniglo (Ned) Cycling Team Tubanters
Teams 1 Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Tm 8:07:30
2 Team Colombia - HTC Women
3 Red Sun Cycling Team
4 DSB Bank - Nederland Bloeit
5 Leontien.Nl
6 Team Hitec Products Uck
7 Team Flexpoint
8 Equipe Nürnberger Versicherung
9 Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
10 Swabo Ladies Cycling Team 0:06:56
11 Cervelo Test Team
12 Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:13:52
13 Batavus Ladies Cycling Team
14 Restore Cycling Ladies Team
15 Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol ladies T.
16 Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
17 Great Britain
18 Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:20:48
19 Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
20 Profile Peoples Trust Cycling Team
21 GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
22 Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
23 Cycling Team Tubanters 0:24:07
General classification after stage 5 1 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 12:16:41
2 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:00:26
3 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women 0:00:41
4 Linda Villumsen (Den) Team Columbia - HTC Women 0:00:48
5 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:53
6 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:55
7 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:06
8 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women 0:01:17
9 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 0:01:21
10 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:01:22
11 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:26
12 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 0:01:30
13 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:01:44
14 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 0:01:47
15 Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:01:51
16 Vera Koedooder (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team 0:02:02
17 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
18 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:02:07
19 Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team 0:02:23
20 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl 0:02:27
21 Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 0:02:30
22 Adrie Visser (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:02:35
23 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:02:51
24 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:03:34
25 Nathalie Van Gogh (Ned) Swabo Ladies Cycling Team 0:03:35
26 Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:04:31
27 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:04:41
28 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:05:02
29 Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:05:19
30 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint 0:07:01
31 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products Uck 0:08:06
32 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia - HTC Women 0:09:15
33 Rachel Neylan (Aus) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen 0:09:20
34 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:09:30
35 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:09:31
36 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:09:34
37 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:09:38
38 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 0:09:48
39 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:09:53
40 Nina Kessler (Ned) Swabo Ladies Cycling Team 0:10:14
41 Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team 0:10:22
42 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:10:29
43 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team 0:10:48
44 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:10:51
45 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women 0:11:08
46 Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team 0:11:16
47 Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team 0:11:23
48 Eyelien Bekkering (Ned) Team Hitec Products Uck 0:11:34
49 Hilde Van Slochteren (Ned) Restore Cycling Ladies Team 0:11:52
50 Elisabeth Aqudelo (Col) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:12:20
51 Chloe Hosking (Aus) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:12:21
52 Maria Luisa Calle Williams (Col) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:12:48
53 Adriënne Snijder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:14:22
54 Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products Uck 0:15:12
55 Anne Eversdijk (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:15:56
56 Judith Helmink (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:16:51
57 Amy Pieters (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:17:14
58 Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:18:11
59 Sigrid Kuizenga (Ned) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen 0:18:25
60 Marissa Otten (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:18:28
61 Emma Trott (GBr) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:18:36
62 Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl 0:19:08
63 Bianca Van Den Hoek (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:19:09
64 Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:19:24
65 Pascale Schnider (Swi) Cervelo TestTeam 0:19:33
66 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products Uck 0:19:36
67 Jessica Booth (GBr) British National Team 0:19:42
68 Pippa Handley (GBr) Cycling Team Tubanters 0:19:54
69 Susanne Van As (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:20:06
70 Madelene Olssen (Swe) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:21:25
71 Joukje Braam (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:21:53
72 Kimberly Van De Berg (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders 0:22:02
73 Corrine Hall (GBr) British National Team
74 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 0:22:30
75 Winanda Spoor (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:22:51
76 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam 0:23:00
77 Sofie Verdonck (Bel) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:23:32
78 Marieke Van Nek (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:23:45
79 Olivia Koster (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion 0:23:53
80 Claudia Meyer (Ger) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion 0:24:35
81 Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:24:52
82 Judith Jelsma (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:24:55
83 Moniek Tenniglo (Ned) Cycling Team Tubanters 0:25:08
84 Eva Heijmans (Ned) Restore Cycling Ladies Team 0:25:23
85 Sarah Reynolds (GBr) British National Team 0:25:44
86 Silke Kogelman (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:25:49
87 Veronique Duivelshof (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team 0:26:33
88 Eshter Kortekaas (Ned) Restore Cycling Ladies Team 0:26:49
89 Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:27:05
90 Emma Crum (NZl) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen 0:27:18
91 Irene Tesink (Ned) Swabo Ladies Cycling Team 0:27:30
92 Imke Hartogs (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team 0:27:31
93 Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies Team 0:27:48
94 Jorinda De Heer (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:28:02
95 Rosyida Dahlina (Ina) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:28:03
96 Marieke Den Otter (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion 0:28:59
97 Wilma Korevaar (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion 0:29:09
98 Suzan Simons (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:29:29
99 Hielke Elferink (Ned) Cycling Team Tubanters 0:29:51
100 Nathalie Joling (Ned) Cycling Team Tubanters 0:30:34
101 Pelin Cizgin (Aut) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders 0:31:19
102 Judith Visser (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:31:44
103 Linda Schepers (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team 0:32:39
104 Krista Meesterburrie (Ned) Swabo Ladies Cycling Team 0:33:11
105 Samantha Van Steenis (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders 0:35:33
106 Amanda Bongaards (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:38:28
Points classification 1 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 102 pts
2 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women 83
3 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 63
4 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 52
5 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women 30
6 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 26
7 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint 26
8 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 23
9 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 19
10 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 17
11 Linda Villumsen (Den) Team Columbia - HTC Women 16
12 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi 16
13 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 14
14 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl 13
15 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 13
16 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products Uck 12
17 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 12
18 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 10
19 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl 10
20 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 10
21 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 9
22 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 9
23 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 8
24 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 4
25 Chloe Hosking (Aus) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 4
26 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 3
27 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 3
28 Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team 2
29 Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team 1
Sprint classification 1 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 8 pts
2 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 7
3 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 6
4 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 6
5 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women 4
6 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 4
7 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint 3
8 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 3
9 Vera Koedooder (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team 1
10 Judith Helmink (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 1
11 Adrie Visser (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 1
12 Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 1
Young rider classification 1 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 12:17:07
2 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women 0:00:51
3 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 0:01:04
4 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:01:41
5 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl 0:02:01
6 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:02:25
7 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:09:04
8 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:09:05
9 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:09:08
10 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:09:12
11 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 0:09:22
12 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:09:27
13 Nina Kessler (Ned) Swabo Ladies Cycling Team 0:09:48
14 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:10:03
15 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women 0:10:42
16 Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team 0:10:50
17 Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team 0:10:57
18 Chloe Hosking (Aus) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:11:55
19 Adriënne Snijder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:13:56
20 Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products Uck 0:14:46
21 Anne Eversdijk (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:15:30
22 Amy Pieters (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:16:48
23 Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:17:45
24 Marissa Otten (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:18:02
25 Emma Trott (GBr) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:18:10
26 Jessica Booth (GBr) British National Team 0:19:16
27 Kimberly Van De Berg (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders 0:21:36
28 Corrine Hall (GBr) British National Team
29 Winanda Spoor (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:22:25
30 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam 0:22:34
31 Marieke Van Nek (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:23:19
32 Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:24:26
33 Moniek Tenniglo (Ned) Cycling Team Tubanters 0:24:42
34 Sarah Reynolds (GBr) British National Team 0:25:18
35 Silke Kogelman (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:25:23
36 Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:26:39
37 Emma Crum (NZl) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen 0:26:52
38 Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies Team 0:27:22
39 Jorinda De Heer (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:27:36
40 Marieke Den Otter (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion 0:28:33
41 Suzan Simons (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:29:03
42 Hielke Elferink (Ned) Cycling Team Tubanters 0:29:25
43 Nathalie Joling (Ned) Cycling Team Tubanters 0:30:08
44 Samantha Van Steenis (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders 0:35:07
45 Amanda Bongaards (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:38:02
Teams classification 1 Team Colombia - HTC Women 36:53:19
2 Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:16
3 DSB Bank - Nederland Bloeit 0:00:58
4 Team Flexpoint 0:01:37
5 Leontien.Nl 0:02:23
6 Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Tm 0:04:44
7 Cervelo Test Team 0:08:22
8 Red Sun Cycling Team 0:09:53
9 Team Hitec Products Uck 0:25:20
10 Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:29:22
11 Swabo Ladies Cycling Team 0:37:19
12 Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:37:56
13 Batavus Ladies Cycling Team 0:48:31
14 Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol ladies T. 0:51:45
15 Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen 0:51:47
16 Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:55:46
17 Restore Cycling Ladies Team 0:59:21
18 Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 1:00:10
19 Great Britain 1:02:57
20 Profile Peoples Trust Cycling Team 1:03:07
21 Cycling Team Tubanters 1:03:49
22 GRC Jan van Arckel/Nutrixxion 1:12:47
23 Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders 1:13:53 Sluiten