1 Ron Pfeifer (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 2:14:19
2 Alexander Krieger (Ger) German National Team
3 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team
4 Michael Koch (Ger) German National Team 0:00:20
5 Bas Krauwel (Ned) Dutch National Team
6 Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team 0:00:24
7 David Jesse (Ger) Team LV Baden
8 Michael Schwarzmann (Ger) Team LV Bayern
9 Philipp Fahrenholz (Ger) Team Niedersachsen
10 Simon Nuber (Ger) German National Team
11 Christopher Hatz (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 0:00:37
12 Tobias Barkschat (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
13 Raphael Freienstein (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal
14 Lukas Jaun (Swi) Swiss National Team
15 Milan Van der Ende (Ned) Dutch National Team
16 Marcus Nicolai (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg
17 Simon Kohne (Ger) Team Niedersachsen
18 Matthias Plarre (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
19 Falko-Nils Köhler (Ger) Team Niedersachsen
20 Ike Groen (Ned) Dutch National Team
21 Enno Quast (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg
22 Fredrik Galta (Nor) Norway National Team
23 Alexander Meier (Ger) Team LV Bayern
24 Niels De Rooze (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen
25 Florian Scheit (Ger) Team Württemberg
26 Pelle Clapp (Den) Denmark National Team
27 Jiri Skalicky (Cze) Czech National Team
28 Jannick Geisler (Ger) Team Niedersachsen
29 Yannick Mayer (Ger) Team Württemberg
30 Robert Pölder (Swe) Sweden National Team
31 David Bartl (Ger) Team LV Baden
32 Johannes Wagner (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal
33 Toni Bretschneider (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg
34 Jan Hirt (Cze) Czech National Team
35 Tim Schlichenmaier (Ger) Team Württemberg
36 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern
37 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team
38 Alexander Aerts (Beo) Bodysol-Lotto-CT Menen
39 Micha Eglin (Swi) Swiss National Team
40 Erwin Broers (Ned) Dutch National Team
41 Radek Kratochvil (Cze) Czech National Team
42 Tobias Lergenmüller (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal
43 Jakub Vecera (Cze) Czech National Team
44 Jacob L. Rathe (USA) USA National Team
45 Ryan P. Eastman (USA) USA National Team
46 Constantin Liebenow (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
47 Jan Stöhr (Cze) Czech National Team 0:00:45
48 Kai Exner (Ger) German National Team 0:01:09
49 Lars Telschow (Ger) LV Cottbus-Brandenburg 0:01:11
50 Marius Jessenberger (Ger) Team Württemberg 0:01:13
51 Ramon Bechter (Swi) Swiss National Team 0:01:15
52 David Ansari (Ger) Team LV Baden
53 Timon Loderer (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg
54 Philippe Reuland (Lux) Luxembourg National Team 0:01:18
55 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg
56 Dzmitryi Suravets (Blr) Belarus National Team
57 Marius Tauchmann (Ger) Team Niedersachsen
58 Cornelius Rettner (Ger) Team LV Bayern
59 Ilia Koshevoy (Blr) Belarus National Team
60 Daniel Klemme (Ger) Team Niedersachsen 0:01:28
61 Yves Hofmann (Swi) Swiss National Team 0:02:13
62 Wout Franssen (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen
63 Avard Jordbr Blikra (Nor) Norway National Team
64 Sylvain Rolland (Fra) Alsace-Nord-Est
65 Timothy Claeys (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen
66 Jonas Elmiger (Swi) Swiss National Team
67 Antoine Medez (Fra) Alsace-Nord-Est
68 Goran Bollestad (Nor) Norway National Team
69 Dominik Kläusler (Swi) Swiss National Team
70 Achim Burkart (Ger) Team LV Baden
71 Max Klein (Ger) Team LV Bayern
72 Raphael Steil (Lux) Luxembourg National Team
73 Mark Sehes Pedersen (Den) Denmark National Team
74 Sebastian Refsgaard (Den) Denmark National Team
75 Simon Arnold (Ger) Team LV Baden
76 Wilfried Pereira (Fra) Alsace-Nord-Est 0:02:49
77 Lawson G. Craddock (USA) USA National Team 0:03:36
78 Christian Freund (Ger) Team LV Baden 0:03:56
79 Krstian Dyrnes (Nor) Norway National Team 0:05:06
80 Pavel Ragel (Blr) Belarus National Team
81 Johan Benoist (Fra) Alsace-Nord-Est 0:05:10
82 Christi Kreutzfeldt (Den) Denmark National Team 0:05:16
83 Gavin J. Mannion (USA) USA National Team
84 Lukas Brödel (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 0:05:36
85 Hans-Joachi Benning (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal
86 Tom Schanen (Lux) Luxembourg National Team
87 Scott Thiltges (Lux) Luxembourg National Team 0:05:37
88 Nicolas Madsen (Den) Denmark National Team
89 Ignat Malei (Blr) Belarus National Team
90 Sean Wraight (Lux) Luxembourg National Team 0:05:50
91 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg
92 Jonas Seubert (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal
93 Josef Manousek (Cze) Czech National Team 0:07:22
94 Nathan Brown (USA) USA National Team 0:10:27
95 Thomas Pettersen (Nor) Norway National Team 0:11:27
96 Axel Svedlund (Swe) Sweden National Team 0:13:53
97 Phillip Schiwig (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
98 Olivier Mannheim (Fra) Alsace-Nord-Est 0:19:02
HD Aliaksandr Ananich (Blr) Belarus National Team
HD Nicolas Klemann (Lux) Luxembourg National Team
HD Dion Hansen (Den) Denmark National Team
HD Oskar Nilsson (Swe) Sweden National Team
DNF Allaksei Hlukhuski (Blr) Belarus National Team
DNF Jesper Spjuth (Swe) Sweden National Team
DNF Ian P. Boswell (USA) USA National Team
Sprint 1 - km 36.0 1 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern 3 pts
2 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team 2
3 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg 1
Sprint 2 - km 54 1 Lars Telschow (Ger) LV Cottbus-Brandenburg 3 pts
2 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg 2
3 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team 1
Sprint 3 - km 72 1 Michael Schwarzmann (Ger) Team LV Bayern 3 pts
2 Alexander Krieger (Ger) German National Team 2
3 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team 1
Sprint 4 - Finish 1 Ron Pfeifer (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 15 pts
2 Alexander Krieger (Ger) German National Team 12
3 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team 10
4 Michael Koch (Ger) German National Team 8
5 Bas Krauwel (Ned) Dutch National Team 6
6 Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team 5
7 David Jesse (Ger) Team LV Baden 4
8 Michael Schwarzmann (Ger) Team LV Bayern 3
9 Philipp Fahrenholz (Ger) Team Niedersachsen 2
10 Simon Nuber (Ger) German National Team 1
KOM 1 - Badenova (Cat. 1) km 31.3 1 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern 12 pts
2 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg 8
3 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team 6
4 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg 4
KOM 2 - (Cat. 1) km 49.1 1 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern 12 pts
2 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg 8
3 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg 6
4 Simon Arnold (Ger) Team LV Baden 4
KOM 3 - (Cat. 1) km 67.1 1 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern 12 pts
2 Jan Hirt (Cze) Czech National Team 8
3 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team 6
4 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg 4
Teams 1 German National Team 6:43:17
2 LV Rheinhessen/Hamburg 0:00:54
3 Dutch National Team 0:01:14
4 Team Niedersachsen 0:01:18
5 Team LV Bayern
6 LV Cottbus-Brandenburg 0:01:31
7 LV Hessen/Rheinland-Pfal
8 Team Württemberg
9 Czech National Team
10 Team LV Baden 0:01:56
11 Swiss National Team 0:02:09
12 Norway National Team 0:02:54
13 Bodysol-Lotto-CT Menen 0:03:07
14 USA National Team 0:04:30
15 Denmark National Team 0:04:43
16 Alsace-Nord-Est 0:06:55
17 Belarus National Team 0:07:22
18 Luxembourg National Team 0:08:47
Final general classification 1 Ron Pfeifer (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 7:48:12
2 Alexander Krieger (Ger) German National Team 0:00:32
3 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team 0:00:40
4 Jacob L. Rathe (USA) USA National Team 0:00:43
5 Tobias Lergenmüller (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 0:00:51
6 Bas Krauwel (Ned) Dutch National Team 0:00:54
7 Tim Schlichenmaier (Ger) Team Württemberg 0:01:06
8 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern 0:01:18
9 Raphael Freienstein (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 0:01:20
10 David Ansari (Ger) Team LV Baden 0:01:58
11 Ramon Bechter (Swi) Swiss National Team 0:01:59
12 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team 0:02:48
13 David Jesse (Ger) Team LV Baden 0:02:51
14 Simon Nuber (Ger) German National Team
15 Ike Groen (Ned) Dutch National Team 0:03:03
16 Pelle Clapp (Den) Denmark National Team 0:03:06
17 Lukas Jaun (Swi) Swiss National Team 0:03:10
18 Jan Hirt (Cze) Czech National Team
19 David Bartl (Ger) Team LV Baden 0:03:13
20 Marius Jessenberger (Ger) Team Württemberg 0:03:40
21 Marius Tauchmann (Ger) Team Niedersachsen 0:03:45
22 Micha Eglin (Swi) Swiss National Team 0:04:51
23 Michael Schwarzmann (Ger) Team LV Bayern 0:05:17
24 Michael Koch (Ger) German National Team 0:05:19
25 Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team 0:05:23
26 Philipp Fahrenholz (Ger) Team Niedersachsen
27 Yannick Mayer (Ger) Team Württemberg 0:05:33
28 Christopher Hatz (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 0:05:34
29 Niels De Rooze (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen 0:05:36
30 Marcus Nicolai (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg
31 Enno Quast (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg
32 Fredrik Galta (Nor) Norway National Team
33 Alexander Aerts (Beo) Bodysol-Lotto-CT Menen
34 Tobias Barkschat (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
35 Jiri Skalicky (Cze) Czech National Team
36 Falko-Nils Köhler (Ger) Team Niedersachsen
37 Matthias Plarre (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
38 Jannick Geisler (Ger) Team Niedersachsen
39 Constantin Liebenow (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
40 Robert Pölder (Swe) Sweden National Team
41 Erwin Broers (Ned) Dutch National Team
42 Ryan P. Eastman (USA) USA National Team
43 Johannes Wagner (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal
44 Radek Kratochvil (Cze) Czech National Team
45 Jan Stöhr (Cze) Czech National Team 0:05:44
46 Jakub Vecera (Cze) Czech National Team 0:05:50
47 Lars Telschow (Ger) LV Cottbus-Brandenburg 0:06:03
48 Kai Exner (Ger) German National Team 0:06:08
49 Timon Loderer (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 0:06:14
50 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg 0:06:15
51 Ilia Koshevoy (Blr) Belarus National Team
52 Dzmitryi Suravets (Blr) Belarus National Team 0:06:17
53 Cornelius Rettner (Ger) Team LV Bayern
54 Daniel Klemme (Ger) Team Niedersachsen 0:06:23
55 Florian Scheit (Ger) Team Württemberg 0:06:30
56 Philippe Reuland (Lux) Luxembourg National Team 0:06:31
57 Lawson G. Craddock (USA) USA National Team 0:06:50
58 Simon Arnold (Ger) Team LV Baden 0:07:10
59 Yves Hofmann (Swi) Swiss National Team 0:07:12
60 Sylvain Rolland (Fra) Alsace-Nord-Est
61 Raphael Steil (Lux) Luxembourg National Team
62 Timothy Claeys (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen
63 Wout Franssen (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen
64 Achim Burkart (Ger) Team LV Baden
65 Dominik Kläusler (Swi) Swiss National Team
66 Avard Jordbr Blikra (Nor) Norway National Team
67 Sebastian Refsgaard (Den) Denmark National Team
68 Goran Bollestad (Nor) Norway National Team
69 Jonas Elmiger (Swi) Swiss National Team
70 Mark Sehes Pedersen (Den) Denmark National Team
71 Antoine Medez (Fra) Alsace-Nord-Est 0:07:25
72 Wilfried Pereira (Fra) Alsace-Nord-Est 0:08:45
73 Christian Freund (Ger) Team LV Baden 0:08:55
74 Pavel Ragel (Blr) Belarus National Team 0:10:05
75 Gavin J. Mannion (USA) USA National Team 0:10:15
76 Tom Schanen (Lux) Luxembourg National Team 0:10:34
77 Hans-Joachi Benning (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 0:10:35
78 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg 0:10:48
79 Sean Wraight (Lux) Luxembourg National Team 0:10:49
80 Jonas Seubert (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal
81 Nathan Brown (USA) USA National Team 0:11:23
82 Josef Manousek (Cze) Czech National Team 0:12:35
83 Milan Van der Ende (Ned) Dutch National Team 0:14:11
84 Lukas Brödel (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 0:15:22
85 Max Klein (Ger) Team LV Bayern 0:15:47
86 Simon Kohne (Ger) Team Niedersachsen 0:19:57
87 Alexander Meier (Ger) Team LV Bayern
88 Toni Bretschneider (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg
89 Christi Kreutzfeldt (Den) Denmark National Team 0:24:36
90 Scott Thiltges (Lux) Luxembourg National Team 0:25:11
91 Olivier Mannheim (Fra) Alsace-Nord-Est 0:30:16
92 Nicolas Madsen (Den) Denmark National Team 0:34:17
93 Phillip Schiwig (Ger) LV Cottbus-Brandenburg 0:43:06
94 Johan Benoist (Fra) Alsace-Nord-Est 0:43:16
95 Ignat Malei (Blr) Belarus National Team 0:43:43
96 Thomas Pettersen (Nor) Norway National Team 0:45:36
97 Axel Svedlund (Swe) Sweden National Team 0:51:56
98 Krstian Dyrnes (Nor) Norway National Team 0:52:18
Sprint classification 1 Ron Pfeifer (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 27 pts
2 Bas Krauwel (Ned) Dutch National Team 27
3 Alexander Krieger (Ger) German National Team 26
4 Jacob L. Rathe (USA) USA National Team 15
5 Tim Schlichenmaier (Ger) Team Württemberg 13
6 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team 12
7 Michael Koch (Ger) German National Team 11
8 Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team 11
9 Michael Schwarzmann (Ger) Team LV Bayern 10
10 Tobias Lergenmüller (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 10
11 Daniel Klemme (Ger) Team Niedersachsen 10
12 David Jesse (Ger) Team LV Baden 9
13 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern 8
14 Tobias Barkschat (Ger) LV Cottbus-Brandenburg 8
15 Lars Telschow (Ger) LV Cottbus-Brandenburg 7
16 Florian Scheit (Ger) Team Württemberg 6
17 Nathan Brown (USA) USA National Team 6
18 Raphael Freienstein (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 4
19 Enno Quast (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 4
20 Yannick Mayer (Ger) Team Württemberg 3
21 David Ansari (Ger) Team LV Baden 3
22 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team 3
23 Philipp Fahrenholz (Ger) Team Niedersachsen 2
24 Christopher Hatz (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 2
25 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg 2
26 Ilia Koshevoy (Blr) Belarus National Team 2
27 Simon Arnold (Ger) Team LV Baden 2
28 Gavin J. Mannion (USA) USA National Team 2
29 Ramon Bechter (Swi) Swiss National Team 1
30 Simon Nuber (Ger) German National Team 1
31 Ike Groen (Ned) Dutch National Team 1
32 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg 1
Mountains classification 1 Tassilo Fricke (Ger) Team LV Bayern 52 pts
2 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg 40
3 Fabian Bruno (Ger) Team Württemberg 20
4 Simon Nuber (Ger) German National Team 16
5 Cornelius Rettner (Ger) Team LV Bayern 12
6 Daan De Groot (Ned) Dutch National Team 12
7 Jan Hirt (Cze) Czech National Team 8
8 Michael Koch (Ger) German National Team 6
9 Ilia Koshevoy (Blr) Belarus National Team 6
10 Ron Pfeifer (Ger) LV Rheinhessen/Hamburg 4
11 Simon Arnold (Ger) Team LV Baden 4
Young rider classification 1 Jasha Sütterlin (Ger) German National Team 7:48:52
2 Ike Groen (Ned) Dutch National Team 0:02:23
3 Sven Erik Bystrom (Nor) Norway National Team 0:04:43
4 Niels De Rooze (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen 0:04:56
5 Fredrik Galta (Nor) Norway National Team
6 Alexander Aerts (Beo) Bodysol-Lotto-CT Menen
7 Matthias Plarre (Ger) LV Cottbus-Brandenburg
8 Jannick Geisler (Ger) Team Niedersachsen
9 Erwin Broers (Ned) Dutch National Team
10 Ryan P. Eastman (USA) USA National Team
11 Radek Kratochvil (Cze) Czech National Team
12 Jakub Vecera (Cze) Czech National Team 0:05:10
13 Kai Exner (Ger) German National Team 0:05:28
14 Dzmitryi Suravets (Blr) Belarus National Team 0:05:37
15 Lawson G. Craddock (USA) USA National Team 0:06:10
16 Yves Hofmann (Swi) Swiss National Team 0:06:32
17 Sylvain Rolland (Fra) Alsace-Nord-Est
18 Raphael Steil (Lux) Luxembourg National Team
19 Timothy Claeys (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen
20 Wout Franssen (Bel) Bodysol-Lotto-CT Menen
21 Achim Burkart (Ger) Team LV Baden
22 Antoine Medez (Fra) Alsace-Nord-Est 0:06:45
23 Wilfried Pereira (Fra) Alsace-Nord-Est 0:08:05
24 Christian Freund (Ger) Team LV Baden 0:08:15
25 Pavel Ragel (Blr) Belarus National Team 0:09:25
26 Hans-Joachi Benning (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 0:09:55
27 Fabio Nappa (Ger) Team Württemberg 0:10:08
28 Lukas Brödel (Ger) LV Hessen/Rheinland-Pfal 0:14:42
29 Simon Kohne (Ger) Team Niedersachsen 0:19:17
30 Alexander Meier (Ger) Team LV Bayern
31 Scott Thiltges (Lux) Luxembourg National Team 0:24:31
32 Phillip Schiwig (Ger) LV Cottbus-Brandenburg 0:42:26
33 Johan Benoist (Fra) Alsace-Nord-Est 0:42:36
34 Ignat Malei (Blr) Belarus National Team 0:43:03
35 Axel Svedlund (Swe) Sweden National Team 0:51:16
36 Krstian Dyrnes (Nor) Norway National Team 0:51:38