Pl. Nr. UCI Code Rider Team Time
1 135 DEN19830713 TRONBORG KRISTENSEN Michael Team Designa Køkken 4:42:25
2 151 NOR19870705 KRISTOFF Alexander Team Joker Bianchi à 0:37
3 136 DEN19840609 RASMUSSEN Alex Team Designa Køkken
4 81 GBR19780823 DOWNING Russ Pinarello RT
5 82 GBR19610701 ELLIOTT Malcolm Pinarello RT
6 161 DEN19830407 FODER Daniel Holm Team Løgstør Cycling For Health
7 191 NOR19770611 HEGREBERG Morten Team Sparebanken Vest
8 133 DEN19710714 JOHANSEN Allan Team Designa Køkken
9 141 DEN19750119 MOE Jacob Team GLS Pakke Shop
10 1 SVK19751022 PRÁZDNOVSKÝ Martin AC Sparta Praha
11 41 DEN19820424 BERLING Michael Glud & Marstrand Horsens
12 31 NOR19840521 EIKESET Otto Fana IL Sykkel
13 145 DEN19830415 PEDERSEN Martin Team GLS Pakke Shop
14 143 DEN19850430 MØRKØV Michael Team GLS Pakke Shop
15 146 DEN19850820 JØRGENSEN Casper Team GLS Pakke Shop
16 171 DEN19840730 ULRICH Lars Team Odense Energi
17 134 DEN19800202 OREDSSON Thomas Team Designa Køkken
18 166 DEN19841009 LERBECH Simon Team Løgstør Cycling For Health à 0:44
19 101 NOR19790323 BERG Geir Inge Sandnes SK
20 193 NOR19870319 RAKE Christer Team Sparebanken Vest
21 142 NOR19810325 HEGREBERG Roy Team GLS Pakke Shop
22 144 DEN19810607 BAK Glenn Team GLS Pakke Shop
23 131 DEN19850321 JEBJERG Kasper Team Designa Køkken
24 132 DEN19790425 REIHS Michael Team Designa Køkken
25 194 NOR19820604 REMME Stian Team Sparebanken Vest
26 5 CZE19800923 PÁVEK Ondřej AC Sparta Praha
27 3 CZE19821111 HEBÍK Martin AC Sparta Praha à 0:53
28 163 DEN19810322 KOLLERUP JENSEN Jacob Team Løgstør Cycling For Health à 1:03
29 4 CZE19870215 KŘÍŽEK Zdeněk AC Sparta Praha à 1:17
30 73 NOR19870218 SKOGLUND Espen Nesset CK
31 32 NOR19831116 FOLKESTAD Torgeir Fana IL Sykkel à 1:35
32 55 UKR19850403 KRIVTSOV Dmytro ISD Sport Donetsk
33 204 NOR19830607 SANGNES Even Team Trek Adecco à 1:40
34 84 GBR19861213 WILLIAMS Peter Pinarello RT à 1:43
35 165 DEN19740126 JOHANSEN Michael Bjørn Team Løgstør Cycling For Health à 1:48
36 175 DEN19840823 LINDE Kasper Jørgensen Team Odense Energi
37 6 CZE19810924 SOUKUP Josef AC Sparta Praha à 1:53
38 51 UKR19800913 SHEYDYK Oleksandr ISD Sport Donetsk à 2:16
39 42 DEN19780112 NIELSEN Jacob Glud & Marstrand Horsens à 3:02
40 126 NOR19751103 BERGUM Østen SK Rye à 3:23
41 125 NOR19860306 LARSEN Askild Vatnbakk SK Rye à 4:06
42 173 DEN19751003 FIALLA Anders Gode Team Odense Energi à 4:25
43 104 NOR19840222 FLØYSVIK Kristian Sandnes SK
44 196 NOR19880815 SØRTVEIT Sondre Gjerdevik Team Sparebanken Vest à 4:28
45 94 NOR19830225 FAGERLI Ole Kristian RaumerRytter
46 33 NOR19890904 EIDE Jørgen Fana IL Sykkel
47 83 GBR19851206 MURRAY Thomas Pinarello RT
48 164 DEN19731101 JUSTESEN Benjamin Team Løgstør Cycling For Health
49 155 NOR19851031 VOLD Svein Erik Team Joker Bianchi
50 24 BUL19870114 GRASHEV Martin Cycling Team Nessebar
51 106 NOR19841020 STRAND Lars Sandnes SK à 5:04
52 123 POL19790911 GALKA Lukasz SK Rye à 5:58
53 91 NOR19890331 ÅKVIK Niklas RaumerRytter à 7:48
54 105 NOR19871126 SOLBERG Frode Sandnes SK à 9:18
55 102 NOR19870817 ESPELAND Tor Inge Sandnes SK à 10:15
56 63 NOR19800405 EKENBERG Atle Lillehammer CK
57 76 NOR19880630 FORBORD Kristian Engen Nesset CK à 10:43
58 93 NOR19891207 BUGGE Vegard Robinson RaumerRytter à 14:07
59 103 NOR19840213 BERGSETH Magnus F. Sandnes SK à 18:35*
214 NOR19880824 BJØRGAN Espen Halvorsen Trondhjems VK
183 NOR19810821 BJØRKE Pål Team Skagerak
14 NOR19880109 BØEN Ole Kristian Bærum og Omegn Cykleklubb
43 DEN19790121 CHRISTIANSEN Morten Glud & Marstrand Horsens
121 NOR19750630 DALEN Frode SK Rye
74 NOR19870129 DRØPPING Ola Inge Nesset CK
72 NOR19870504 EIDSHEIM Edgar Nesset CK
212 NOR19830407 ERTSÅS Kjetil Trondhjems VK
216 NOR19890302 EVENSEN Tommy Frengen Trondhjems VK
184 NOR19631102 FJELDAVLIE Jørn Team Skagerak
34 NOR19710325 GRUTLE Nils Einar Fana IL Sykkel
92 NOR19880104 GRØNDAHL Jon Anders RaumerRytter
205 NOR19890620 GUNNERRUD Joakim Team Trek Adecco
176 DEN19810407 HANSEN Christian Team Odense Energi
61 NOR19810820 HANSEN Joar Lillehammer CK
122 NOR19750131 HOLM Truls Erik SK Rye
153 NOR19890718 HAAVARDSHOLM Ole Team Joker Bianchi
12 NOR19860218 HAAVE Marius Ness Bærum og Omegn Cykleklubb
85 SWE19860317 JOHANSSON Freddy Pinarello RT
26 BUL19870412 KOLEV Ivailo Cycling Team Nessebar
215 NOR19881029 KRANGSÅS John Erik Trondhjems VK
172 DEN19790310 LARSEN Michael Team Odense Energi
192 HUN19801112 LENGYEL Tamas Team Sparebanken Vest
181 NOR19880607 MALA Sveinung Djukastein Team Skagerak
64 NOR19871129 MOEN Tomas Lillehammer CK
15 NOR19890505 NYHUS Vegard Bærum og Omegn Cykleklubb
66 NOR19860708 PLATOU Kristian Lillehammer CK
211 NOR19811023 PRESTMO Joakim Trondhjems VK
71 NOR19890519 RØD Bjarte Nesset CK
185 NOR19880313 STOKKA Håkon Frahm Team Skagerak
156 NOR19891216 STOKSTAD Ingar Team Joker Bianchi
54 UKR19860526 YUGOV Anatoliy ISD Sport Donetsk
25 BUL19880210 ZARALIEV Stanislav Cycling Team Nessebar
53 UKR19870108 AGARKOV Yuriy ISD Sport Donetsk DNF
162 DEN19850904 ALMBLAD Jan Team Løgstør Cycling For Health DNF
182 NOR19810824 BERGSLAND Jon Einar Team Skagerak DNF
36 NOR19870206 EIKESET Ole Fana IL Sykkel DNF
62 NOR19870218 ENSRUD Arne Gunnar Lillehammer CK DNF
75 NOR19711004 FOSTERVOLD Knut Anders Nesset CK DNF
206 NOR19840126 FUNDINGSRUD Øystein Team Trek Adecco DNF
21 BUL19850803 GEORGIEV Georgi Cycling Team Nessebar DNF
23 BUL19860207 GYUROV Spas Cycling Team Nessebar DNF
174 DEN19810609 HANSEN Martin Team Odense Energi DNF
201 NOR19840606 HVIDEBERG Anders Iversby Team Trek Adecco DNF
2 CZE19820529 KESL Michal AC Sparta Praha DNF
52 UKR19840215 KONDRUT Vitaly ISD Sport Donetsk DNF
195 NOR19880228 LUND Anders Team Sparebanken Vest DNF
45 DEN19840707 NIELSEN Jesper Odgaard Glud & Marstrand Horsens DNF
11 NOR19800515 RINGNES Ole-Kristian Bærum og Omegn Cykleklubb DNF
56 UKR19800914 RYBIN Vobdymyr ISD Sport Donetsk DNF
13 NOR19790605 SCHWEDER Trond Kristian Bærum og Omegn Cykleklubb DNF
22 BUL19850408 STOYCHEV Bogdan Cycling Team Nessebar DNF
124 NOR19800524 STØDLE Leif Jonny SK Rye DNF
203 NOR19810710 THORESEN Lars-Ove Team Trek Adecco DNF
154 NOR19800719 BØHLER Joachim Team Joker Bianchi DNS
35 NOR19861205 MØRLAND Morten Fana IL Sykkel DNS
*) Estimated time, rider taken out of race before finish
Pl. Nr. UCI Code Rider Team Points
Climbing sprints
1 145 DEN19830415 PEDERSEN Martin Team GLS Pakke Shop 5
165 DEN19740126 JOHANSEN Michael Bjørn Team Løgstør Cycling For Health 5
3 3 CZE19821111 HEBÍK Martin AC Sparta Praha 3
Intermediate sprints
1 142 NOR19810325 HEGREBERG Roy Team GLS Pakke Shop 8
2 3 CZE19821111 HEBÍK Martin AC Sparta Praha 5
3 42 DEN19780112 NIELSEN Jacob Glud & Marstrand Horsens 4
Team Competition
1 TEAM DESIGNA KØKKEN DEN 14:08:30
2 TEAM GLS PAKKE SHOP DEN 14:09:07
3 TEAM SPAREBANKEN VEST NOR 14:09:20